Tematyka
-
-
Federacja Bibliotek Cyfrowych jest największym w Polsce portalem integrującym biblioteki cyfrowe różnych instytucji i organizacji. Pozwalają one na dostęp do elektronicznych wersji publikacji zarówno historycznych, jak i części współczesnych.
Link do strony: https://fbc.pionier.net.pl/
-
Szukaj w Archiwach to największy w Polsce portal służący prezentacji dokumentów archiwalnych przechowywanych głównie w zasobach archiwów państwowych, choć nie tylko (łącznie swoje zbiory publikuje tam obecnie 111 instytucji -- stan na 31.07.2024 r.).
Link do strony: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/
-
Elektroniczna wersja "Polskiego Słownika Biograficznego" - ukazującego się od 1935 r. Zawiera biogramy najważniejszych osób w dziejach Polski, które zmarły przed 2000 r. Wzbogacona o dodatkowe funkcje m.in. możliwość graficznego tworzenia sieci powiązań osób.
Link do strony: https://www.ipsb.nina.gov.pl/Home
-
Elektroniczna wersja "Słownika Historyczno-Geograficznego Ziem Polskich w Średniowieczu". Zawiera szczegółowe dane o obiektach osadniczych (miasta, wsie, samodzielne osady młyńskie) i fizjograficznych istniejących przed połową XVI w. Jest to podstawowe źródło do badań nad historią lokalną i najstarszymi dziejami miejscowości.
Link do strony: http://www.slownik.ihpan.edu.pl/ -
Portal utworzony przez Zakład Atlasu Historycznego IH PAN. Służy do publikacji wyników prac Instytutu, z reguły opartych na zaawansowanych narzędziach cyfrowych. Wśród opublikowanych tam materiałów znajdują się m.in. cyfrowa wersja mapy Korony w XVI w., mapy Wyznań religijnych w Koronie w II poł. XVIII w. czy cyfrowa edycja mapy Gaula/Raczyńskiego z lat 1807-1812.
Link do strony: https://atlasfontium.pl/
-
Portal stworzony do ułatwienia pracy z mapami dawnymi. Prezentowane są na nim zmozaikowane i skalibrowane mapy m.in. mapy topograficzne Wojskowego Instytutu Geograficznego z okresu międzywojennego, dziewiętnastowieczne mapy pruskie i niemieckie czy dawne plany miast.
Link do strony: https://atlas.ihpan.edu.pl/pastmaps
-
Elektroniczna edycja rejestrów poborowych ziem polskich Korony z II połowy XVI wieku. Za pomocą aplikacji WebGIS możliwe jest łatwe odnalezienie danych o miejscowości wraz z wysokością wnoszonych opłat, jak również bezpośrednie podejrzenie tego wpisu w oryginalnym źródle.
Link do strony: https://atlas.ihpan.edu.pl/rejestry-poborowe
-
Europeana to ogólnoeuropejski portal służący do prezentacji szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego Europy. Zawiera obok skanów dokumentów, starych książek i dzieł sztuki, również duże ilości nagrań audio i video. Europeana pełni również funkcję integracyjną, łącząc w jednym portalu obiekty z ponad 2000 europejskich instytucji. Posiada również polską wersję językową.
Link do strony: https://www.europeana.eu/pl
-
Portal stworzony przez Instytut Badań Literackich PAN. Zawiera on informacje dotyczące niepublikowanych zabytków autobiografistyki – dzienników, pamiętników, wspomnień, listów, relacji – autorstwa kobiet.
Link do strony: https://www.archiwumkobiet.pl/
-
Portal edukacyjny przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Zawiera materiały, dokumenty, nagrania dotyczące historii XX wieku. Na stronie można również znaleźć gotowe materiały edukacyjne przygotowane z myślą o nauczycielach.
Link do strony: https://przystanekhistoria.pl/pa2/
-
Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych to portal powstały w 2010 r., którego celem jest jak najszersze upowszechnianie zasobów nauki, wyników badań i prac aplikacyjnych prowadzonych w Instytutach Polskiej Akademii Nauk. W chwili obecnej RCIN skupia 29 instytutów PAN.
Link do strony: https://rcin.org.pl/dlibra
-
Akademicka Platforma Czasopism jest portalem służącym do elektronicznego zarządzania czasopismami (recenzowanie, indeksowanie i obieg informacji). Ważną jego zaletą są publikacji artykułów z polskich czasopism naukowych, do których dostęp jest bezpłatny.
Link do strony: https://apcz.umk.pl/
-
Internetowy Atlas Polski Niepodległej jest portalem historyczno-kartograficznym, który prezentuje rekonstrukcję sieci osadniczej i podziałów administracyjnych ziem polskich na przełomie XIX i XX w. i w okresie międzywojennym. Aplikacja dostarcza oprócz dokumentacji kartograficznej, informacje historyczne (dane statystyczne) dotyczące miejscowości i całych jednostek administracji terytorialnej.
Link do strony: https://atlas1918.ihpan.edu.pl
-