Tematyka
-
-
-
Prawda. Tygodnik Polityczny, Społeczny i Literacki - tygodnik wydawany w latach 1881 -1915 w Warszawie, wydawany i redagowany do 1902 roku przez Aleksandra Świętochowskiego. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem artykułu charakteryzującego galicyjskich włościan oraz szukającego przyczyn ich nędzy, której źródła, jak przypuszcza autor, należy doszukiwać się w uwłaszczeniu chłopów.
Aleksander Kotsis, Ostatnia chudoba. Domena publiczna via Wikimedia Commons. -
-
Listy z Rosji (org. La Russie en 1839) są zapisem spostrzeżeń z trzy miesięcznej podróży po Rosji francuskiego pisarza Astolphe’a de Custine’a. Kierowane do fikcyjnego odbiorcy listy stały się wydawniczym bestsellerem oraz powodem do dyskusji na temat wewnętrznych stosunków polityczno-gospodarczo-społecznych Imperium Rosyjskiego.
Portret Astolphe de Custine, autor nieznany. Domena publiczna via Wikimedia Commons.
-
Express Poranny - warszawskie czasopismo, wydawane codziennie w latach 1922- 1939. Po roku 1931 coraz silniej związany był z obozem Sanacji. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest krótką notatką pt. “Bankiet na wyspie dla gości olimpijskich”, dotyczącą przebiegu przyjęcia zorganizowanego przez Goebbelsa na zakończenie igrzysk olimpijskich w Berlinie w 1936 roku.
Złoty medal olimpijski z 1936 r. Domena publiczna via Wikimedia Commons. -
Goniec Warszawski - wysoko nakładowy popularno-informacyjny dziennik, wydawany popołudniu w Warszawie, w latach1935-1939. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem artykułu, będącym w dużej części przytoczonym przemówieniem premiera Anglii, Chamberlaina, w którym potwierdza on wypowiedzenie wojny Niemcom przez Anglię.
Neville Chamberlain, Domena publiczna via Wikimedia Commons. -
Karta Narodów Zjednoczonych - umowa międzynarodowa, podpisana początkowo przez 51 państw, powołująca do życia Organizację Narodów Zjednoczonych. Karta podpisana została przez 50 państw 26 czerwca 1945 roku w San Francisco, zaś Polska, jako 51 kraj członkowski, podpisała ją 16 października tego samego roku. Niżej przedstawiony tekst źródłowy jest fragmentem artykułu1, w którym przedstawione zostały cele ONZ.
Karta Narodów Zjednoczonych. Domena publiczna via Wikimedia Commons.
-
Dziennik Polski - pismo wydawane codziennie od 1945 roku przez spółdzielnię wydawniczą “Czytelnik”. Niżej przedstawiony tekst źródłowy jest fragmentem artykułu pt. “Porozumienie światowe podstawą pokoju. Przemówienie Churchilla w Stanach Zjednoczonych”, w którym streszczone zostało to, co były premier Wielkiej Brytanii wygłosił w miejscowości Fulton 5 marca 1946 roku.
Winston Churchill. Domena publiczna via Wikimedia Commons. -
Gazeta Górnicza. Pismo tygodniowe dla polskich górników i hutników, poświęconego świacie oraz sprawom zawodowym i zarobkowym była polskim czasopismem skierowanym do osób związanych z przemysłem górniczym. Prezentowany fragment numeru 31 z roku 1912 przedstawia kwestię ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, które w 1911 r. wprowadzono w Wielkiej Brytanii. Istotą tego artykułu jest nie tylko przedstawienie zasad funkcjonowania ubezpieczenia, ale także zwrócenie uwagi na konieczność jego wprowadzenia w innych państwach.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, sygn. 3/1/0/6/2433 -
-
-
Przemowa Benito Mussoliniego do mieszkańców miasta Vicenza - przemowa wówczas włoskiego premiera do mieszkańców miasta Vincenza. Mussolini wizytował wiele miast i przemawiał w nich do zgromadzonych, mówiąc głównie o ideologii faszystowskiej, której był twórcą. Niżej przedstawiony tekst źródłowy jest fragmentem jednego z przemówień, w którym Mussolini zwraca uwagę na rolę religii w życiu dobrego obywatela.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa, sygn. 3/2/0/-/16770.
-
Deklaracja Rady NATO na temat wydarzeń w Polsce - jest to oświadczenie krajów zrzeszonych w ramach Paktu Północnoatlantyckiego, w którym kraje członkowskie potępiły jednoznacznie wydarzenia w czasie Stanu Wojennego, zwracając uwagę na pogwałcenie praw człowieka, jak również zobowiązały się do nałożenia sankcji gospodarczych na Polską Republikę Ludową. Niżej przedstawiony tekst źródłowy jest fragmentem omawianej deklaracji, w którym członkowie NATO wyrażają potępienie sytuacją w Polsce, zwracają uwagę na reformy, jakie miały miejsce w1980 roku, jak również negatywnie odnoszą się do działań ZSRR, mającym na celu uzależnienie Polski od siebie.
Stan wojenny. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Polacy! Anschluss dokonany! Wojska niemieckie na ulicach Wiednia! - jest to druk informacyjny, wydany przez Obóz Narodowo Radykalny w 1938 roku, w którym nie tylko przedstawione zostało zagrożenie ze strony III Rzeszy i ich zakusów terytorialnych, ale również, we wspomnianym druku, przedstawiono krótki program odbudowy Polski i reform, jakie pozwolą obywatelom poczuć się bezpiecznie. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem omawianego druku ulotnego, w którym całkiem trafnie zdiagnozowano sytuację Polski i Czechosłowacji, ale również przewidziano, jakie stosunek do ewentualnej wojny w centrum Europy będą miały kraje zachodnie, jak również Związek Radziecki.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, sygn. 3/1/0/17/1420.
-
Rezolucja ONZ nr 2554 z grudnia 1969 r. - jest to dokument uchwalony w grudniu1969 roku, w którym mowa jest o konieczności likwidacji kolonializmu, apartheidu oraz dyskryminacji rasowej na południu Afryki. Zaznaczono również konieczność przyznania niepodległości krajom, takim jak Rodezja Południowa oraz Namibia. Rezolucja, w ogólnym znaczeniu, jest dokumentem, na podstawie którego prowadzone są działania ONZ, dążące do zmian danego stanu rzeczy. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem wyżej wymienionej rezolucji, w którym mowa jest o konieczności likwidacji kolonializmu oraz potępieniu wyzysku obszarów oraz narodów kolonialnych.
Protest przed ambasadą RPA w Hadze, for. Rob Croes. CC0 via Wikimedia Commons. -
-
Poniższe źródło to fragment dokumentu zwanego patentem okupacyjnym, który został wydany przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III Hohenzollerna w dniu 3 maja 1815 roku. Kierowany był do mieszkańców Wielkiego Księstwa Poznańskiego utworzonego decyzją kongresu wiedeńskiego z części ziem dawnego Księstwa Warszawskiego i zapowiadał m. in. podstawy urządzenia Wielkiego Księstwa Poznańskiego i poszanowanie praw narodowych Polaków.
Patent króla pruskiego Fryderyka Wilhelma ustanawiający powstanie Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Domena publiczna via Wikimedia Cammons. -
Rysunek satyryczny poświęcony konferencji w Jałcie - brak informacji, co do daty jego wykonania, jak również co do samego autora. Rysunek przedstawia przywódców Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Związku Radzieckiego przy stole, na którym leży mapa. W tle znajdują się flagi Stanów oraz Wielkiej Brytanii, w samym centrum, godło Związku Radzieckiego. Na dole znajduje sięnapis “JAŁTA”. Józef Stalin odrysowuje na mapie, za pomocą noża i linijki, nowestrefy wpływów w Europie. Obok napisu “Jałta” znajduje się napis “Poloniasemper fidelis”, co znaczy “Polska zawsze wierna”.
Z związku z faktem nieposiadania danych dotyczących autora rysunku, w razie posiadania informacji na ten temat prosimy o kontakt, e-mail: archiwum@karta.org.pl -
Fragment pracy naturalizowanego amerykańskiego obywatela Alfreda P. Schultza. Pochodzący z Niemiec Schultz był lekarzem i pasjonatem eugeniki. Przedstawiał on Niemcy prowadzące jego zdaniem od czasów Bismarcka wzorową politykę migracyjną jako wzór. Chwalił m.in. rugi pruskie czy politykę germanizacji.
Konstanty Górski, Rugi pruskie. Domena publiczna via Wikimedia Commons. -
Fragment XIII rozdziału Dziennika drugiej podróży do Ameryki autorstwa Juliana Ursyna Niemcewicza. Niemcewicz był gruntownie wykształconym (ukończył korpus kadetów)pisarzem i działaczem politycznym. Niemcewicz był aktywnym uczestnikiem życia politycznego i kulturalnego Polski. Był jednym z uczestników obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792), który uchwalił Konstytucję 3 Maja. Po jej podpisaniu uczestniczył w wojnie w obronie konstytucji a podczas insurekcji kościuszkowskiej był adiutantem Naczelnika. Po klęsce powstania i pobycie w więzieniu wyemigrował na zachód, osiadł w młodych Stanach Zjednoczonych, poślubił Amerykankę i został pierwszym Polakiem z obywatelstwem USA. Do ojczystego kraju wrócił po 1807 r. by objąć odziedziczony majątek. Od 1822 osiadł w swych podwarszawskich dobrach które nazwał Ursynowem choć planował nazwać… Ameryką.
Winslow Homer, The Veteran in a New Field. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
Fragment najsłynniejszej pracy Romana Dmowskiego „Myśli nowoczesnego Polaka”, w której to myśliciel polityczny krytykuje przywary współczesnych mu Polaków oraz szuka remedium na trapiące polskie społeczeństwo bolączki. Cała książka, była zredagowanym przez Dmowskiego zbiorem jego wcześniejszych artykułów wydanych pierwotnie na łamach „Przeglądu Wszechpolskiego”.
Roman Dmowski. Domena publiczna via Wikimedia Cammons. -
Artykuł małopolskiego badacza, nauczyciela i pioniera etnografii Seweryna Udzieli (1857-1937) opublikowany w czasopiśmie „Lud” wydawanym przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze we Lwowie. Autor artykułu był cenionym etnografem i od momentu powstania w 1911 r.do 1937 r. był dyrektorem Muzeum Etnograficznego w Krakowie, które nosi obecnie jego imię. W swych badaniach koncertował się na małopolskich tradycjach ludowych (obyczajów, stroju, obrzędowości dorocznej i życia codziennego mieszkańców Krakowa i podkrakowskich wsi).
Józef Rapacki, Jesień. Tygodnik Illustrowany. 1898, nr 4 (1996), s. 67 -
Fragment słownika wydanego przez amerykańską komisję do spraw migracji (komisję senacką)jako pomoc dla urzędników imigracyjnych. Urzędnicy mieli mieć prawo odrzucenia imigrantów o nieodpowiednim pochodzeniu więc poinstruowanie ich, które grupy imigranckie można zaakceptować a które nie było szczególnie istotne. Opracowanie słownika zlecono małżeństwu eugeników Danielowi i Eleonorze Folkmar. Daniel Folkmar (1861-1932) był wykładowcą antropologii a Eleanor(1863-1930) była doktorem nauk medycznych. Autorzy słownika pragnęli by urzędnicy ograniczyli lub zatrzymali napływ ludności, którą uważano za gorszą.
Grupa słowiańskich emigrantów. Fot. Lewis Hine. Domena publiczna via Wikimedia Cammons. -
-
Tekst to rozkaz wydany przez gen. Lothara von Trotha inicjujący niemieckie ludobójstwo ludów Herero i Nama w Afryce Południowo-Zachodniej (dzisiejszej Namibii). Podczas powstania ludu Herero w 1904 rozgromił powstańców tubylczych w bitwie pod Waterbergiem. Herero musieli wycofać się na pustynię Kalahari, gdzie wielu z nich umarło z pragnienia. Niemieckie patrole strzegły źródeł wody, strzelając do zbliżających się tubylców. Po zakończeniu powstania przy życiu pozostawało zaledwie 15 tys. (z prawie 100 tys.) Herero. Zostali oni całkowicie wywłaszczeni, poddani nadzorowi policyjnemu i zmuszeni do przymusowej pracy na farmach należących do białych kolonistów. Jedną czwartą ocalałych wysiedlono do innych regionów Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej lub do innych niemieckich posiadłości kolonialnych w Afryce.
Kompania wielbłądzia niemieckich oddziałów Schutztruppe podczas powstania Herero. Bundesarchiv, Bild 183-R24738, CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE via Wikimedia Commons
-
Fragment pochodzi z dziennika podróży ks. Marcina Czermińskiego jezuity, który na przełomie XIX i XX wieku podróżował po obrzeżach Europy. Szczególnie często odwiedzał Półwysep Bałkański gdzie opisywał tamtejsze zabytki, mieszkańców jak również obyczaje. W przytoczonym fragmencie autor opisuje zależność Czarnogóry od Rosji co przekłada się na stosunek czarnogórskich elit m.in. do kościoła katolickiego.
Mikołaj I Petrović-Njegoš. Domena publiczna via Wikimedia Cammons. -
List czytelnika do redakcji dwutygodnika Lud Polski. Autor listu Franciszek Wójcik zostanie później działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego (a następnie PSL-Lewicy i PSL-Piast) z ramienia formacji ludowych będzie posłem na sejm ustawodawczy i ministrem bez teki w rządzie Jędrzeja Moraczewskiego. Jako działacz ludowy kładł duży nacisk na edukację mieszkańców wsi co jest uwidocznione w przytoczonym liście.
Aleksander Gierymski, Święto trąbek I. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Niniejsze źródło to jeden z zachowanych listów z frontu I wojny światowej, napisany przez Władysława Schwarza, szeregowca 267 Królewsko-Pruskiego Pułku Rezerwowego. List pisany w okopach, w chwili wytchnienia po walce, jest autentycznym głosem z przeszłości. Tego typu korespondencja jak żadna inna przedstawia realia służby Polaków w niemieckiej armii, cenniejsze tym bardziej, że spisywane na żywo. Władysław Schwarz pochodził z wielkopolskiej wsi Jabłkowo w powiecie wągrowieckim, w gminie Skoki. Służył ze swoim pułkiem najpierw na zachodzie, we Francji, potem w Galicji, a ostatecznie w Królestwie Polskim. Zginął w sierpniu 1915 r. na froncie wschodnim w okolicy wsi Rudka nad rzeką Uherka (w dzisiejszym powiecie chełmskim), mając zaledwie 21 lat. List edytowany jest w pierwotnej formie językowej, co dodaje mu jeszcze autentyczności. Przesyłaną z frontu korespondencję żołnierza, jego matka zachowała do końca swojego życia, niczym relikwie.
Żołnierze w okopie. Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum fotograficzne Ignacego Fudakowskiego, sygn. 3/94/0/-/69
-
-
-
Przytoczony fragment wspomnień sierżanta Bourgogne’a opisuje warunki w jakich przebiegał odwrót armii Napoleońskiej zimą 1812 r. Autor w bardzo naturalistyczny sposób opisuje chłód, zmęczenie i głód, które towarzyszyły francuskim żołnierzom.
Wojciech Kossak, Odwrót spod Moskwy. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Krystyn Lach Szyrma, uczestnik powstania listopadowego, odbył w latach 1823-1824 odbył podróż po Anglii i Szkocji. Swoje obserwacji opublikował w trzytomowej pracy wydanej w Warszawie w 1828 r. Zamieszczony fragment źródła pochodzi z pierwszego temu relacji i przedstawia obserwacje autora na temat edukacji ubogich w Szkocji.
Thomas Annan, Slumsy w Glasgow. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
W 1812 roku Wilno stało się ważnym punktem w kampanii napoleońskiej podczas inwazji na Rosję. Po przekroczeniu granicy rosyjskiej Napoleon Bonaparte dotarł do Wilna w połowie czerwca tego roku. Miasto pełniło rolę strategicznego centrum dla wojsk francuskich. Francuzi zajęli Wilno bez większego oporu, a Napoleon spędził tam kilka dni, organizując swoje wojska i planując dalsze działania. W mieście odbywały się narady wojskowe, a także spotkania z lokalnymi elitami. Pobyt Napoleona w Wilnie był jednak krótkotrwały, ponieważ już w lipcu armia francuska rozpoczęła dalszy marsz w głąb Rosji. Wilno, będące wówczas ważnym węzłem komunikacyjnym, stanowiło istotny punkt na drodze do Moskwy. Artykuł z „Kuriera Litewskiego” opisuje pierwszy dzień pobytu Napoleona w litewskiej stolicy 28 lipca.
Vasily Timm, Wielka armia w Wilnie. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
-
Missisipi odegrała kluczową rolę w rozwoju handlu rzecznego, transportu oraz osadnictwa w Stanach Zjednoczonych na początku XIX wieku. Jako jedna z największych rzek Ameryki Północnej, stanowiła główną arterią komunikacyjną dla całego regionu środkowego i południowego USA. W tym okresie rzeka stała się główną drogą transportu dla towarów rolnych, szczególnie bawełny, tytoniu i zbóż, które były eksportowane z południa kraju na północ oraz do Europy. Rozwój parowców na początku XIX wieku zrewolucjonizował handel rzeczny na Missisipi. Dzięki nim możliwy stał się szybki i bardziej niezawodny transport towarów, co znacząco obniżyło koszty przewozu i zwiększyło zyski. Rzeka połączyła regiony produkujące zboża i surowce rolne z dużymi rynkami zbytu, takimi jak Nowy Orlean, który stał się jednym z najważniejszych portów Ameryki. Dzięki temu Missisipi była kluczowa dla rozwoju gospodarki całego regionu. Fragment zamieszczonego artykułu przedstawia warunki żeglugi rzecznej w latach 20. XIX w.
Henry Lewis, Ilustrowana dolina Missisipi. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
-
-
Przemówienie księżniczki Elżbiety (przyszłej królowej Elżbiety II) do dzieci z 13 października 1940 roku to pierwsze wystąpienie radiowe córki Jerzego VI, króla Wielkiej Brytanii. Księżniczka miała wówczas 14 lat. Powstało ono za namową Winstona Churchilla i zostało nadane w programie BBC's Children's Hour, który był adresowany do dzieci i młodzieży całego Imperium Brytyjskiego.
Królowa Maria z księżniczkami Elżbieta i Małgorzatą Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Przemówienie prezydenta USA Ronalda Reagana w Berlinie Zachodnim z dnia 12 czerwca 1987 roku uważane jest za ważny krok na drodze do zakończenia zimnej wojny. Pretekstem samej wizyty były obchody 750-lecia Berlina. Najważniejszą częścią przemówienia był apel przywódcy Zachodu (Rolanda Reagana) – prezydenta USA do przywódcy Wschodu – sekretarza generalnego KC KZPR (Michaiła Gorbaczowa) o zburzenie muru berlińskiego (co miało doprowadzić do końca zimnej wojny przez upadek żelaznej kurtyny).
Roland Reagan w Berlinie Zachodnim. Domena Publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
Exposé rządowe kanclerza Niemiec Willy’ego Brandta wygłoszone 28 października 1969 roku przed Bundestagiem dotyczące polityki Niemiec (tzw. Ostpolitik) wobec komunistycznych państw Europy Środkowo-Wschodniej na drodze tzw. normalizacji. Uznaje się, że ww. mowa stała się fundamentem polityki wewnętrznej i zewnętrznej Republiki Federalnej Niemiec i miała swoje przełożenie na losy Europy w XX wieku.
-
Przemówienie do narodu cesarza Hirohito nadane przez japońskie radio, 15 sierpnia 1945 informowało o poddaniu się Japonii, co doprowadziło do zakończenia II wojny światowej. Przemówienie to jest pierwszym znanym przypadkiem przemówienia japońskiego cesarza do zwykłych ludzi (za pomocą nagrania). Nie zostało ono nadane bezpośrednio – odtworzono je z nagranego wcześniej zapisu fonograficznego.
Cesarz Hirohito w okresie II wojny światowej. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Przemówienie niemieckiego prezydenta Romana Herzoga wygłoszone 1 sierpnia 1994 roku na Placu Krasińskich w Warszawie w 50. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim okazało się bardzo istotne i było kolejnym krokiem ku poprawieniu stosunków polsko-niemieckich. Prezydent Niemiec, prosząc o wybaczenie za zbrodnie nazistowskie, przyczynił się do kolejnego kroku ku zjednoczonej Europie i późniejszym członkostwie Polski zarówno w NATO, jak i Unii Europejskiej.
Roman Herzog. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Mowa inauguracyjna prezydenta USA, Franklina D. Roosevelta, została wygłoszona 4 marca 1933 roku i trwała 20 minut. Dotyczyła planu z radzenie sobie z Wielkim Kryzysem za pomocą Nowego Ładu – programu reform ekonomiczno-społecznych. Jednym z najsłynniejszych cytatów tego przemówienia jest zdanie Jedyną rzeczą, której musimy się bać, jest sam strach.
Franklin D. Roosevelt w 1933 r. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
Postać w ręku dzierży młot, na którego boku widnieje napis „Army”,oznaczający armię. Młot wymierzony jest w łańcuch, na którego ogniwach wypisanesą dominia Wielkiej Brytanii. Nakryciem głowy jest niemiecki hełm z okresu I wojny światowej.
A. G. Racey, Welding not breaking the British Empire .... Wellcome Collection 571987i
-
Pochodząca z 1939 r. karykatura przedstawia dwóch mężczyzn. Jeden z nich trzyma plakat z napisem „isolation”, który odwołuje się do doktryny izolacjonizmu. Drugi wskazuje dłonią mapę znajdującą się w tle. Na mapie większość państw i kontynentów została pomalowana na czarno i mają na sobie flagi Niemiec, Rosji i Japonii.
Herbert Block, Is this what you mean?, Library of Congress Prints and Photographs Division Washington, D.C. 20540 USA. -
-
Fragment korespondencji Otto von Bismarcka do generała Leopolda von Gerlacha (1795-1877) dotycząca obaw „żelaznego kanclerza” związanych z planami matrymonialnymi następcy tronu Fryderyka III, który planował wziąć ślub z najstarszą córką królowej Wiktorii, również Wiktorią Koburg.
Fryderyk III i Wiktoria. Galerie Bassenge, domena publiczna via Wikimedia Commons
-
Jest to fragment dziennika Frederica Robinsona brytyjskiego żołnierza biorącego udział w Wojnie Krymskiej (1853-1856). We fragmencie tym autor opisuje problemy z jakimi borykali się żołnierze oblegający Sewastopol, jak również relacje panujące w wielonarodowym wojsku złożonym m.in. z Indyjczyków, Turków, Brytyjczyków czy Francuzów.
Valentin Ramirez, Oblężenie Sewastopola. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Fragment wspomnień Stefana Zweiga, w których piszę o tym jak postrzegane były przez jego pokolenie Austro-Węgry. Obraz ten jest przesadzony, idylliczny, podczas gdy współczesność (wspomnienia zostały napisane w latach 1939-1941) jest przedstawiona jako czas utraty wiarę we wszystko to, co stanowiło o zaletach końca XIX wieku; a więc dobrobytu, poczucia bezpieczeństwa, czy wolności osobistej.
Stefan Zweig. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
Budowa Kolei Transsyberyjskiej, rozpoczęta w 1891 roku, miała istotne znaczenie dla handlu z Chinami i Japonią oraz dla integracji gospodarczej Europy z Azją. Kolej, o długości około 9 tys. km, łączy Moskwę z Władywostokiem, a jej budowa umożliwiła szybki transport surowców i towarów między Rosją a Azją. Budowę zakończono w 1916 r. Kolej transsyberyjska odegrała kluczową rolę w integracji gospodarczej kontynentów, stając się ważnym elementem nowoczesnych szlaków handlowych. Połączenie kolejowe przyczyniło się do rozwoju miast, wzrostu handlu i wymiany kulturalnej, znacznie wpływając na dynamikę relacji między Europą a Azją. Poniższy artykuł przedstawia przewidywania rozwoju gospodarczego po zakończeniu budowy.
Uroczyste rozpoczęcie kładzenia torów Kolei Transsyberyjskiej we Władywostoku. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
-
-
-
-
Proklamacja emancypacji, Proklamacja 95 - akt prawny wydany 22 września 1862 roku przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Abrahama Lincolna, który znosił niewolnictwo. Był to dekret prezydencki, który ostatecznie wszedł w życie 1 stycznia 1863 roku, a swoim zasięgiem obejmował jedynie obszar Skonfederowanych Stanów Ameryki, czyli tzw. Konfederacji.
Proklamacja emancypacji. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Mapy kolonii europejskich w 1884 i 1912 roku - dwie mapy, z których górna ukazuje europejskie kolonie w roku 1884, zaś dolna w roku 1912, a więc niedługo przed wybuchem I wojny światowej. Obie mapy ukazują kolonie takich krajów, jak Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, Holandia, Francja, Włochy, Niemcy czy Stany Zjednoczone. Obie mapy zaś, analizowane razem, ukazują zmiany terytoriów kolonialnych, jakie nastąpiły w przeciągu 28 lat.
Mapy kolonii europejskich w 1884 i 1912 roku. Biblioteka Narodowa, sygn. ZZK 9 346 A
-
Rysunek “Francjo Ratuj!” - grafika/rysunek będący alegorią Kongresu Wiedeńskiego oraz sytuacji w Europie w pierwszych dekadach XIX wieku. Trzech mężczyzn w mundurach wypuszcza trzy strzały do ptaka niosącego proporzec z napisem w języku francuskim “Polska” oraz “Francja”. Odnosi się on więc do nadziei, jakie we Francji pokładano w czasie Wojen Napoleońskich. U dołu ilustracji znajdują się strzały wbite w proporzec z napisem znaczącym “Kongres Wiedeński”. Po prawej zaś znajduje się, prawdopodobnie, nagrobek z napisem “Poniatowski”.
Francjo ratuj! Domena publiczna via Biblioteka Narodowa, sygn. G.14183.
-
-
Gazeta Codzienna - był to dziennik wydawany w Warszawie w latach 1831 - 1861, którego redaktorem był początkowo Damazy Dzierożyński, zaś później Józef Ignacy Kraszewski. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem artykułu zawartego w numerze 100, z 12 kwietnia 1848 roku i dotyczy życia byłego francuskiego króla, Ludwika Filipa I w Anglii, do której uciekł w czasie rewolucji lutowej, a także przygotowań wojska austriackiego do stłumienia powstania weneckiego w ramach Wiosny Ludów.
Proklamacja Republiki św. Marka. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Zbiór Praw Państwa Niemieckiego - znane jako Dziennik Ustaw Rzeszy, był to oficjalny, urzędowy biuletyn państwa niemieckiego w różnych okresach jego istnienia. Pierwsze jego wydanie ukazało się jako numer 19, 8 maja 1871 roku. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem wyżej wymienionego pod nazwą Układ pokojowy po wojnie francusko-pruskiej, w którym wymieniane są postanowienia pokoju po wojnie francusko-pruskiej.
Anton von Werner, Proklamacja Cesarstwa Niemieckiego. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
Anglia i Szkocya: przypomnienia z podróży roku 1823-1824 odbytey, Tom 3 - wspomnienia z podróży po Wyspach Brytyjskich spisane przez Krystyna Lacha-Szymę, w których opisuje wszelkie aspekty funkcjonowania Anglii, ludzi ją zamieszkujących, miast oraz działalności gospodarczej i społecznej. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem wyżej wymienionych wspomnień, w którym autor opisuje miejscowości położone w okolicach Londynu, jak również podaje kilka szczegółów dotyczących samego Londynu.
Hampton. Yale Center for British Art, domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Wspomnienia z podróży. Anglia - Szkocya, Tom 2 - jest to pamiętnik o charakterze relacji z podróży Teodora Tripplina, które autor odbywał w latach 40 XIX wieku. Oprócz Anglii i Szkocji odwiedził również Danię i Szwecję, a także praktykował we Francji jako lekarz. w swoich wspomnieniach zawarł obserwacje dotyczące społeczeństw odwiedzonych krajów, jak również aspektów politycznych czy gospodarczych. Prezentowany poniżej tekst źródłowy to fragment Wspomnień, w którym autor zwraca uwagę na problem ubóstwa w bogatym kraju, jakim była Anglia.
Gustave Doré, Wentworth Street, Whitechapel. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Podróż na Wschód - jest to dziennik podróży spisany przez Alphonse’a de Lamartine'a, w którym autor zawarł opisy kilku regionów, m.in. krajów bliskowschodnich, takich jak Turcja, Liban czy Syria, ale również podróżował po krajach południowej Europy, jak Cypr, Grecja czy Serbia. Podróż de Lamartine’a trwała 18 miesięcy w latach 1832-1833, podczas których towarzyszyła mu żona oraz córka. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem wyżej wspomnianego dzieła, w którym autor opisuje swoje wrażenia ze zwiedzania Partenonu oraz snuje refleksję nad zmianami, jakie dokonywały się w ciągu wieków.
James Stuart, Parteon. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Dawny ustrój i rewolucja - jest to esej filozoficzno-polityczny autorstwa Alexisa de Tocqueville’a, o Rewolucji Francuskiej, w którym autor analizował jej przyczyny, przebieg oraz skutki, próbując zrozumieć jej znaczenie dziejowe dla ludzkości. W niżej prezentowanym tekście źródłowym, który jest fragmentem pracy Tocqueville’a, autor robi swoisty przegląd opinii innych autorów na temat Rewolucji Francuskiej, jak również wskazuje i opisuje niszczycielski charakter rewolucji.
Zdobycie Bastyli. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Dzienniki 1847 - 1894, Tom 1 - spisywane codziennie relacje z każdego dnia przez Lwa Tołstoja. Pierwszy zapis w dzienniku pochodzi z marca 1847, zaś ostatni z 3 listopada 1910 roku. W dziennikach zawierał on przemyślenia nie tylko związane z wydarzeniami dni bieżących, ale również analizy przeczytanych lektur, jak na przykład, Instrukcja, czy też Uniwersał Katarzyny II. W niżej prezentowanym tekście źródłowym, będącym fragmentem Dzienników, autor krytykuje rządy absolutne, za przykład stawiając Katarzynę II.
Ilya Repin, Lew Tołstoj. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Górnoślązak. Pismo codzienne, poświęcone sprawom ludu polskiego na Śląsku - był to górnośląski dziennik wydawany w języku polskim w Katowicach w latach 1902 - 1933. Założony został w Poznaniu w 1901 roku z inicjatywy Wojciecha Korfantego. Dziennik zawierał treści nie tylko informacyjno-polityczne, ale także społeczno-kulturalne. Zamieszczane w nim były również powieści w odcinkach. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem jednego z artykułów, w którym zrelacjonowano przebieg zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie.
Achille Beltrame, Gavrilo Princip strzela do pary książęcej. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Pisma Henryka Sienkiewicza. Listy z podróży to zbiór reportaży spisanych przez polskiego laureata Nagrody Nobla, Henryka Sienkiewicza, w których relacjonuje on swoją podróż z Londynu do Liverpoolu, rejs po oceanach, pobyt w Nowym Jorku oraz podróże po Stanach Zjednoczonych. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem Listów z podróży, w którym Sienkiewicz porównuje kwestię emancypacji kobiet, jaka miała miejsce w Stanach Zjednoczonych i w Europie.
Członkinie National American Woman Suffrage Association. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Gazeta Kielecka - była czasopismem wydawanym w Kielcach w latach 1870 – 1939. Została założona z inicjatywy Leona Gautiera, naczelnika powiatu kieleckiego, a także Morica Goldhaara, kieleckiego księgarza i społecznika. Gazeta miała, głównie, spełniać program pracy organicznej. Obawiano się małego zainteresowania, głównie ze względu na to, że ówczesne Kielce liczyły około 7000 mieszkańców. Rozszerzono więc granice geograficzne działalności gazety na całą gubernię kielecką. Tekst źródłowy jest fragmentem artykułu, dotyczącym spotkania trzech cesarzy, czyli tzw. Zjazdu Trzech Cesarzy w Skierniewicach.
Aleksander III, Franciszek Józef I i Wilhelm I w Skierniewicach. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
Prawda. Tygodnik Polityczny, Społeczny i Literacki - tygodnik wydawany w latach 1881 - 1915 w Warszawie, wydawany i redagowany do 1902 roku przez Aleksandra Świętochowskiego. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem artykułu opisującego rolę Bismarcka w zawiązywaniu sojuszy niemieckich, jak i oceniającym jego dotychczasowy dorobek w ramach polityki wewnętrznej i zewnętrznej.
Immanuel Giel, Otto von Bismarck. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Funérailles des Victimes des 23 et 24 février 1848/ Marche du Cortège - tłumacząc na język polski nazwa ilustracji brzmi Pogrzeb ofiar 23 i 24 lutego 1848 roku/Marsz procesyjny. Jest to litografia autorstwa dwóch francuskich rysowników - Julesa Gaildrau oraz Charlesa Fichot. Przedstawia ona marsz procesyjny przez Paryż. Tłum zgromadzony jest pod Łukiem Triumfalnym i odprowadza pojazdy z ofiarami wydarzeń rewolucji lutowej 1848 roku. Na ilustracji znajduje się wiele symboli narodowych francuskich w postaci głównie flag. Marsz odbył się 4 marca 1848 roku.
Jules Gaildrau, Charles Fichot, Pogrzeb ofiar 23 i 24 lutego 1848 roku. Biblioteka Narodowa, sygn. G.49078/II
-
Prawda. Tygodnik Polityczny, Społeczny i Literacki - tygodnik wydawany w latach 1881 - 1915 w Warszawie, wydawany i redagowany do 1902 roku przez Aleksandra Świętochowskiego. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem artykułu opisującego teorię ewolucji Karola Darwina. Wywołała ona intensywne debaty i była szeroko dyskutowana zarówno w kręgach naukowych, jak i w społeczeństwie. Z jednej strony, wielu naukowców przyjęło ją jako rewolucyjne wyjaśnienie różnorodności życia, a jej idee szybko zyskały zwolenników wśród biologów i przyrodników. Z drugiej strony, teoria ta spotkała się z ostrą krytyką, zwłaszcza ze strony Kościoła i osób wierzących, które widziały w niej zagrożenie dla tradycyjnych poglądów na temat stworzenia świata.
Karykatura Darwina opublikowana w The Hornet. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Wspomnienia Włoch, Anglii i Ameryki: z dzieł Chateaubrianda - jest to wybór fragmentów z prac Francois Chateaubrianda, w którym znajdują się, m.in. jego listy i notatki z Włoch (m.in. relacja z Neapolu czy z wspinaczki na Wezuwiusza), wspomnienia z Anglii, w których skupiał się na charakterystyce Anglików oraz wspomnienia z Ameryki. Swoje podróże odbywał w pierwszych dekadach XIX wieku. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem wspomnień autora z pobytu w dziczy kanadyjskiej na początku XIX wieku, kiedy udawał się na północne krańce kontynentu aby sprawdzić, czy istnieje naturalne połączenie pomiędzy Oceanem Spokojnym i Atlantyckim.
Cambell Hardy, Życie leśne w Akadii. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
Syberya - praca napisana przez Amerykanina, George’a Kennana, który zawarł w niej swoje wrażenia z pobytu na Syberii w 1884 roku. Kennan był pionierem badań nad Rosją w Stanach Zjednoczonych. W swojej czterotomowej publikacji zawarł nie tylko wrażenia z pobytu na Syberii, ale również analizę systemu więziennictwa w ramach tzw. zsyłki. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem wyżej wymienionej publikacji, w którym autor charakteryzuje handel rzeczny w Niżnym Nowogrodzie, opisuje mieszkańców miasta, jak i uczestników jarmarku, podając przy okazji liczby dotyczące kwestii gospodarczych i zestawiając stan faktyczny, jaki zastał w Rosji ze swoimi wyobrażeniami.
Widok na Wołgę. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Wspomnienia z Rosji: 1916 - 1919 - to pamiętnik księżnej Olgi Palej, w którym opisuje ona swoje perypetie oraz przemyślenia z czasów trwającej I wojny światowej oraz niepokojów i wydarzeń wywołanych przez rewolucję październikową w Rosji. Wspomnienia te spisała po 1920 roku, po swojej ucieczce z Rosji najpierw do Finlandii, a następnie do Paryża. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem Wspomnień, w którym autorka opisuje sytuację bytową, kwestię strat wojennych w rosyjskiej armii oraz zwraca uwagę na Rasputina i jego rolę.
Pascal Dagnan-Bouveret, Olga Palej. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Prezentowane źródło to polskojęzyczne tłumaczenie relacji dr Clarka Abela, który brał udział w transporcie orangutana z Borneo do Londynu na statku Cezar w 1817 r. Autor szeroko opisuje zachowanie zwierzęcia, jego zwyczaje oraz lęki czy np. reakcje na zmiany temperatury. Relacja ukazała się w prasie angielskiej i stamtąd została przetłumaczona i wydana w języku polskim w czasopiśmie poświęconym odkryciom geograficznym. W tekście zachowano oryginalną pisownię z epoki, dokonano jedynie niewielkiej ingerencji w interpunkcję
Portret Jenny, pierwszego orangutana w londyńskim Zoo. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Fragment eseju Umberto Eco „Wieczny Faszyzm”, w którym to włoski intelektualista prezentuje swoje wspomnienia z dzieciństwa i uczenie się terminu wolność. Eco będący naocznym świadkiem wydarzeń II wojny światowej uwypukla w tekście różnice między systemem wartości jaki reprezentował świat demokratyczny i systemem wartości państwa totalitarnego. Tekst ten też stanowi gorzkie świadectwo podziałów, które nastąpiły po pokonaniu faszyzmu rozpad dawnych różnokolorowych sojuszy, zawłaszczenie oporu przez komunistów czy nawet oskarżenia o faszyzm.
Umberto Eco. Rob Bogaerts, Anefo, CC0 via Wikimedia Commons.
-
-
Relacja z obchodów 12 rocznicy wybuchu powstania styczniowego w których uczestniczyli Karol Marks i Fryderyk Engels opublikowana pierwotnie na łamach „Der Volksstaat" nr 34 z 24 marca 1875 r. Karol Marks w swym wystąpieniu wiąże wyraźnie polski interes narodowy z ruchem rewolucyjnym. Niepodległość Polski dla Marksa jest warunkiem sukcesu rewolucji w Rosji. Ponadto Marks nie kryje podziwu dla polskich powstańców i rewolucjonistów uczestniczących w zrywach zbrojnych w całej Europie.
-
-
-
-