Opis źródła:
„Gazeta Warszawska”, gazeta, która wchłonęła „Wiadomości Warszawskie”, dziedzicząc monopol informacyjny w Koronie. Przekazywała przeróżne informacje; od spraw lokalnych, demograficznych, ekonomicznych, geograficznych, politycznych, historii zwykłych ludzi, po traktaty prawne. Wskazywała państwo, którego dotyczą informacje, czasem jedynie, skąd je otrzymała. W przeciwieństwie do poprzedniej gazety, ta przejawiała treści sensacyjne, bardziej była skupiona na wywoływaniu emocji niż podawaniu faktów. Redaktor gazety Stefan Łuskina pierwotnie podchodził entuzjastycznie do rewolucji amerykańskiej, lecz z czasem zmienił do niej stosunek. Źródło dotyczy gry dyplomatycznej pomiędzy Anglikami a Francuzami odnośnie rewolucji amerykańskiej, zanim Francja formalnie przystąpiła do wojny.
Miejsce wydania:
Warszawa, 6 stycznia 1777 r.
Miejsce przechowywania źródła:
Oryginał przechowywany w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, gabinecie starych druków, zdigitalizowany i dostępny na stronie crispa.uw.edu.pl, należąca do domeny publicznej.
Tekst źródła:
Gazeta Warszawska, 1777, nr 65.
Z Paryża dnia 18. Lipca.
[...] Poseł Angielski przed Dworem tutejszym na profitowny handel nasz teraz z Amerykanami skarżąc się, nie najpomyślniejszą dla siebie odebrał odpowiedź. Powiedziano mu albowiem, że świeża jeszcze jest pamięć u Francuzów, co czyniła Anglia z buntującymi się Korsykanami przeciwko Francji, gdy im za pieniądze wszystkich rzeczy hojnie dostarczała. Gdy zaś Angielski Poseł groził nam wojną, odpowiedziano mu Ministerialiter w te słowa: To prawda, że Król Francuski, bardzo wojny nie lubi, ale też wcale się jej nie boi.
Słowniczek pojęć:
Ministerialiter (łac.) – Minister
Pytania do źródła:
Pytania dla uczniów szkoły podstawowej i uczniów szkoły średniej (poziom podstawowy):
1.O jakim wydarzeniu wspomina źródło?
2.Do kogo należała Korsyka?
3.Jak odnosili się do siebie rozmówcy?
Pytania dla uczniów szkoły średniej (poziom rozszerzony): pytania dla poziomu podstawowego, a ponadto:
1.Dlaczego Anglia groziła Francji wojną?
2.Czyimi formalnie poddanymi byli Amerykanie?
Literatura pomocnicza:
Henryk Zins, Historia Anglii, Wrocław 2001.
Najważniejsze cezury:
W 1775 r. rozpoczęła się rewolucja amerykańska. Francja potajemnie wspierała Amerykanów, udostępniając im własne porty w Europie, użyczając własne statki, wzajemnie handlując, pozwalając korzystać z francuskiej bandery. W Europie obie strony się prowokowały do tego stopnia, że było tylko kwestia czasu, aż Anglia wypowie wojnę Francji, co nastąpiło w 1778 r.
Plik do pobrania: Gra dyplomatyczna Anglii i Francji w czasie rewolucji amerykańskiej
Imię i nazwisko osoby opracowującej rekord: Kamil Dobrzański