Opis źródła:
Funérailles des Victimes des 23 et 24 février 1848/ Marche du Cortège - tłumacząc na język polski nazwa ilustracji brzmi Pogrzeb ofiar 23 i 24 lutego 1848 roku/Marsz procesyjny. Jest to litografia autorstwa dwóch francuskich rysowników - Julesa Gaildrau oraz Charlesa Fichot. Przedstawia ona marsz procesyjny przez Paryż. Tłum zgromadzony jest pod Łukiem Triumfalnym i odprowadza pojazdy z ofiarami wydarzeń rewolucji lutowej 1848 roku. Na ilustracji znajduje się wiele symboli narodowych francuskich w postaci głównie flag. Marsz odbył się 4 marca 1848 roku.
Miejsce i data wydania:
Data wydania nieznana - najpewniej po 1848 roku. Wydano w Paryżu w formie litografii.
Miejsce przechowywania oryginału źródła:
Muzeum Paryskie. Ilustracja dostępna także w formie zdigitalizowanej, online:
https://polona.pl/item-view/bca30dfd-7393-4ba8-a31d-9a64729d865c?page=0
Źródło:
Słowniczek pojęć:
Jules Gaildrau - francuski malarz i rytownik żyjący w latach 1816 - 1898.
Charles Fichot - francuski malarz, ilustrator, projektant oraz litograf. Żył w latach 1817 - 1903.
Rewolucja lutowa 1848 - miała miejsce we Francji w 1848 roku i w jej rezultacie wprowadzono ustrój republikański na miejsce monarchii lipcowej. Bezpośrednią przyczyną jej wybuchu było zakazanie przez władze publicznych bankietów na rzecz reformy prawa wyborczego. Rezultatem tego były liczne manifestacje, w czasie których wojsko oddawało strzały w kierunku ludności cywilnej. Więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rewolucja_lutowa_(1848)
Wiosna Ludów - seria ludowych zrywów ludowych i narodowych, mających miejsce w latach 1848 - 1849 w Europie. Uważa się, że początkiem Wiosny Ludów była francuska rewolucja lutowa. Więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiosna_Lud%C3%B3w
Litografia - technika graficzna, gdzie rysunek przeznaczony do powielenia wykonuje się na tzw. kamieniu litograficznym i od niego tworzy się kolejne kopie.
Pytania do źródła
Pytania do uczniów szkoły podstawowej i średniej (poziom podstawowy):
- Co przedstawia ilustracja? Jaki jej element zwraca największą uwagę? Uzasadnij swoją odpowiedź.
- Jak sądzisz, dlaczego w ramach pogrzebu zgromadził się tak liczny tłum na ulicach Paryża? Co chciano przez to wyrazić?
- Jakie były przyczyny wydarzeń znanych jako Wiosna Ludów? Wymień najważniejsze, twoim zdaniem, momenty tego procesu i uzasadnij swój wybór.
Wskazówki:
Odpowiadając na pytania warto znać kontekst, w jakim osadzona jest ilustracja źródłowa. Marsz procesyjny, ujęty na litografii, odbył się po wydarzeniach z 23 lutego, kiedy to na Alei Kapucynów w Paryżu żołnierze zaczęli strzelać do tłumu cywilów. Wszystko to miało miejsce w czasie rewolucji, mające na celu obalenie monarchii lipcowej i wprowadzenie na jej miejsce, ponownie, republiki.
Warto również przypomnieć sobie co było przyczyną Wiosny Ludów w Europie: jakie nastąpiły wówczas zmiany społeczne, polityczne oraz gospodarcze i technologiczne. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zmieniały się w ciągu XIX wieku rządy we Francji i jak Francuzi przyjmowali kolejne formy rządów w swoim kraju. W tym celu należy przypomnieć sobie wydarzenia począwszy od samej rewolucji francuskiej z końca XVIII wieku.
Sama rewolucja lutowa jest powszechnie uważana za początek Wiosny Ludów w Europie.
Najważniejsze cezury:
1789 - 1799 - rewolucja francuska
1799 - zamach stanu i przejęcie władzy przez Napoleona
1814 - upadek Napoleona, przywrócenie monarchii Burbonów
1830 - 1848 - ustanowienie tzw. Monarchii Lipcowej
1848 - przywrócenie we Francji Republiki
1852 - proklamowanie II Cesarstwa Francuskiego
1870 - proklamowanie III Republiki Francuskiej
Literatura pomocnicza:
Chwalba A., Historia Powszechna. Wiek XIX, Warszawa 2013.
Plik do pobrania: Pogrzeb ofiar 23 i 24 lutego 1848 roku
Imię i nazwisko osoby opracowującej rekord: Łukasz Wołczyk