Tematyka
-
-
-
-
-
Diariusz znajduje się w zbiorze rękopisów opisanych następująco: Znaleźć tu można diariusz sejmów elekcji i koronacji Sobieskiego, opisanie dwóch kampanii w 1674 i 1675 przez niego odbytych […], Treści wyciągnął Łukasz Gołębiowski. Jest to krótki opis sejmu elekcyjnego po śmierci Michała Korybuta Wiśniowieckiego, podczas którego wybrano na króla Polski Jana III Sobieskiego w1674 roku. Ten akurat diariusz (powstało ich więcej), jest anonimowy.
Jan Matejko, Złota wolność. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
-
Lekarz dla Włoscian, czyli Rada dla Pospolstwa, w chorobach i dolegliwościach naszemu Kraiowi… to podręcznik medyczny napisany przez B. Ludwika Perzyne, członka Zakonu Braci Miłosierdzia. Jest to zbiór porad dotyczących sposobu leczenia chorób i dolegliwości występujących pod koniec XVIII w. w Polsce. Cytowany fragment dotyczy szkodliwości nadużywania alkoholu.
Walter Geikie, Pijany mężczyzna. Domena publiczna via Wikimedia Commons -
Ziemianska Generalna Oekonomika, Jakuba Kazimierza Haura, ekonomisty i autora traktatów z zakresu rolnictwa i zarządzania gospodarstwem jest cennym źródłem zawierającym informacje na temat technik rolniczych, zarządzania gospodarstwem, relacji społecznych oraz praktyk codziennego życia w XVII wieku. Cytowany fragment dotyczy porad związanych z pozbyciem się pluskiew i pcheł z domostw.
Giuseppe Maria Crespi, Kobieta szukająca pcheł. Domena publiczna via Wikimedia Commons. -
-
-
W kościele dominikanów pw. św. Jacka na Nowym Mieście w Warszawie w kaplicy Kotowskich znajdują się polskie i łacińskie epitafia jej fundatorów, Adama i Małgorzaty Kotowskich. Przynoszą one informacje na temat biografii i awansu społecznego małżonków oraz stanowią interesujące źródło również ze wzgląd na formę literacką przekazu. Biografia Adama Kotowskiego (1626–1693), herbu Kot, stolnika wyszogrodzkiego w latach 1675–1693i wielkorządcy krakowskiego w latach 1680–1683 to świadectwo olbrzymiego awansu społecznego z 2. połowy XVII w. Dzięki wsparciu rodziny Wielopolskich pochodzący z rodziny chłopskiej Kotowski uzyskał on indygenat i został sekretarzem królewskim, a wielkie znaczenie dla jego kariery miało małżeństwo z ambitną Małgorzatą Durant (1637–1690), dzięki któremu Kotowscy uzyskali wysoką pozycję na dworze królewskim i olbrzymi majątek. Adam i Małgorzata Kotowscy zainicjowali również liczne fundacje artystyczne, byli właścicielami dworu oraz pałacu na Nowym Mieście w Warszawie zaprojektowanego przez Tylmana van Gameren. W latach 1691–1694 z fundacji Kotowskich powstała kaplica grobowa przy północnej nawie kościoła dominikanów, w niej znalazły się portrety małżonków oraz epitafia.
Tylman van Gameren, projekt epitafium Małgorzaty Kotowskiej w kaplicy Kotowskich przy kościele Dominikanów w Warszawie, 1690-1691, zbiory Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. -
List króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego z 1781 r. przynosi informacje dotyczące wielu inicjatyw kulturalnych, literackich oraz artystycznych dworu królewskiego oraz działalności obu korespondentów w tym okresie. Biskup warmiński i poeta oświeceniowy Ignacy Krasicki (1735–1801) cieszył się przyjaźnią i dużym uznaniem króla, współpracował stale z kręgiem skupionych wokół dworu artystów oraz środowiskiem intelektualnym doby stanisławowskiej.
Per Krafft, Portret Ignacego Krasickiego. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
W 1645 r. wojewoda ruski Jakub Sobieski sporządził instrukcję podróżniczą dla wyruszających właśnie w typową dla epoki podróż edukacyjną po Europie synów Marka (1628–1652) i Jana (1629–1697),późniejszego króla Jana III Sobieskiego. Podróżujący pod opieką Sebastiana Gawareckiego i Pawła Orchowskiego bracia Sobiescy w latach 1646–1648 odwiedził i ziemie niemieckie, tereny Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandów oraz Anglię i Francję. Pobyt w Paryżu był głównym celem edukacji Marka i Jana Sobieskich, przebywali tam ponad rok, pobierając w stolicy Francji liczne lekcje oraz zwiedzając miasto. Do rodzinnego dworu w Żółkwi powrócili w 1648 r. W XVII i XVIII wieku zwyczajowo przed wyjazdem w zagraniczną podróż edukacyjną rodzice młodych magnatów spisywali instrukcje, w których precyzowali drobiazgowe zalecenia odnoszące się do wymogów edukacyjnych oraz życia codziennego synów. Od udających się w wielomiesięczną lub czasem kilkuletnią podróż synów wymagano również spisywania opisu swojej zagranicznej edukacji. Poniższy fragment obszernej instrukcji Jakuba Sobieskiego zawiera zalecenia odnoszące się do spisywania przez Marka i Jana Sobieskich w czasie ich podróży po Europie dziennika.
Leonid Pasternak, Pasja kreatywności. Domena publiczna via Wikimedia Cammons. -
-
-
-
-
-
-
List Józefa Lubomirskiego pisany z Paryża w dniu 26 września 1706 r. do przyrodniej siostry Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej. Józef Lubomirski herbu Szreniawa był synem marszałka wielkiego koronnego, pisarza i poety Stanisława Herakliusza z jego drugiego małżeństwa z Elżbietą Denhoffówną, przyrodnim bratem kasztelanowej krakowskiej Elżbiety Sieniawskiej. Z pierwszego małżeństwa z Zofią Opalińską Stanisław Herakliusz Lubomirski doczekał się córki Elżbiety, z drugą żoną miał trzech synów: późniejszego wojewodę krakowskiego Teodora, Franciszka i Józefa. Józef Lubomirski znany jest jako późniejszy dziedzic Przeworska, od 1720 r. był starostą cieszkowskim, w 1726 r. uzyskał urząd wojewody czernihowskiego, zmarł w 1732 r. Już po śmierci ojca Józef Lubomirski został wysłany do stolicy Francji w celu pobierania edukacji w paryskich akademiach, organizacją i finansowaniem podróży zajęła się jego siostra. W korespondencji kierowanej do niej Lubomirski opisuje problemy związane z pobytem i nauką w Paryżu.
Nicolas-Jean-Baptiste Raguenet, Widok na Paryż z Nowego Mostu. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Fragment inwentarza pośmiertnego wojewody nowogródzkiego Józefa Aleksandra Jabłonowskiego (1711–1774) spisany z Lachowcach w dniu 29 maja 1778 roku przez jego żonę Franciszkę Wiktorię z Woronieckich Jabłonowską. Józef Aleksander Jabłonowski był znany jako mecenas sztuki, historyk, heraldyk, tłumacz, poeta, założyciel Towarzystwa Naukowego Societas Jablonoviana działającego w Lipsku. Spis pozwala na ukazanie stanu posiadania i codziennego życia polskiej magnaterii czasów stanisławowskich, ukazuje zarówno przedmioty codziennego użytku, jak dobra luksusowe, liczne przedmioty importowane do Rzeczypospolitej oraz gromadzone na dworach kolekcje sztuki.
Philippus Endlich, Józef Aleksander Jabłonowski. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
Zestawienie wydatków poniesionych na podróż edukacyjną młodego podkomorzyca inowłocławskiego Jana Tuczyńskiego z 1656 r. W latach 1654–1656 młody szlachcic Jan Tuczyński odbył pod opieką guwernera księdza Jana Kazimierza Steczewicza podróż edukacyjną, jej głównym celem był Ingolstad w Bawarii, gdzie młodzieniec studiował filozofię w kolegium jezuitów. Podróżni odwiedzili również Augsburg, Ratyzbonę i Pragę, a za organizację i finansowanie wyprawy odpowiadała matka młodego Jana, podkomorzyna inowłocławska Marianna Tuczyńska. Po powrocie z podróży ksiądz Steczewicz sporządził zestawienie poniesionych podczas podróży kosztów z podziałem na typy wydatków edukacyjnych.
Miedzioryt w "Topographia Germaniae" autorstwa Matthaeusa Meriana z około 1644 r. Domena publiczna via Wikimedia Cammons. -
-
Dworzanin króla Jana III Sobieskiego, późniejszy podstoli latyczowski z lat 1702–1733 Mikołaj Dyakowski (ok.1663–1722) w 1683 r. uczestniczył w wyprawie wiedeńskiej. Pozostawił on dokładną relację z wyprawy i bitwy pod Wiedniem cechującą się barwna i żywą narracją, a zarazem przynoszącą wiele szczegółów całej wyprawy oraz drobiazgowo odtwarzającą przebieg starcia między wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem Jana III Sobieskiego a siłami Imperium Osmańskiego pod wodzą Kara Mustafy. W pamiętniku Mikołaja Dyakowskiego znalazł się również opis późniejszych walk polsko-tureckich.
Józef Brandt, Bitwa pod Wiedniem. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
-
-
-
-
-
Jakub Kazimierz Haur (1632-1709) napisał podręcznik ekonomiczny Skład abo skarbiec znakomity sekretow oekonomiey ziemianskiey […],gdzie zawarł porady na tematy gospodarcze. Wśród rozdziałów znalazł się również jeden poświęcony karczmom i karczmarzom.
Przed karczmą. Muzeum Narodowe w Warszawie, nr inw. DI 86212 MNW -
Aleksander Gwagnin (1534-1614) dokonał w swym dziele opisu historyczno-geograficznego ziem i miast należących do Rzeczypospolitej w drugiej połowie XVI w. W jednym z fragmentów omówił Lwów w tamtym okresie, gdzie opisał pochodzenie jego nazwy, fortyfikacje, instytucje religijne i władze miejskie.
Panorama Lwowa w 1618 r. Domena publiczna via Wikimedia Cammons. -
Dokument króla Jana III Sobieskiego, w którym władca nadaje Żydom prawo do osiedlania się w podlaskim miasteczku Łosice. Król wyraził również zgodę na założenie gminy żydowskiej. Dokument został wystawiony w Warszawie 30 maja 1690 r. na prośbę Żydów. W akcie opisano kwestie sądownicze i relacje pomiędzy Żydami a urzędem miejskim. Monarcha poprzez dokument informuje ówczesnego starostę łosickiego Anatazego Miączyńskiego, żeby pozwolił Żydom na wolne osiedlanie się i swobodę handlową.
Aleksander Lesser, Modlący się Żyd w stroju z XVII wieku. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
Artykuły cechu piekarskiego miasta Ciechanowca zostały wydane przez właściciela dóbr ciechanowieckich Maksymiliana Franciszka Ossolińskiego dnia 22 marca 1717 r. Zawarto tam najważniejsze zasady, prawa i obowiązki cechu i jego członków względem właściciela dóbr, ale również ludzi handlujących pieczywem i młynarzy w dobrach ciechanowieckich. Dokument nie jest jednoznaczny z nadaniem statutu dla cechu piekarzy. Ten dopiero miał zostać spisany i przedstawiony Ossolińskiemu do akceptacji.
Jan Luyken, Piekarz. Muzeum Narodowe w Warszawie, nr inw. Gr.Ob.Alb.1751/2 MNW -
-
-
-
-
-
-
Poloneutichia autorstwa Andrzeja Lubienieckiego, ariańskiego historyka, jest kroniką historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem lat 1506 - 1616,skupiająca się na panowaniu Zygmunta II Augusta, Stefana Batorego oraz Zygmunta III Wazy. Pełna nazwa kroniki brzmi Poloneutichia abo Królestwa Polskiego szczęście, a przy tym i W. Księstwa Litewskiego. A potem tegoż szwankowanie w roku 1612 i 1613. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem kroniki, w którym autor pisze o momencie nominowania Stefana Batorego na króla Polski.
Portret Stefana Batorego przypisywany Marcinowi Koberowi. Domena publiczna via Wikimedia Cammons. -
-
Laudum sejmiku trockiego z 9 II 1780 r. Lauda to uchwały sejmikowe opisujące jego przebieg i efekty, podpisane przez kierującego sejmikiem marszałka oraz innych uczestników. Należały one do najczęściej wydawanych dokumentów sejmików Rzeczypospolitej, zwłaszcza w Koronie, ale często też na Litwie. W Wielkim Księstwie Litewskim w lutym odbywało się często kilka rodzajów sejmików, następujące jeden po drugim. Mogły one wydawać wspólne laudum. Po 1717 r. uprawnienia samorządowe sejmików zostały jednak mocno ograniczone, w wyniku zajmowały się one głównie wyborem przedstawicieli do organów centralnych.
Jean-Pierre Norblin, Sejmik w kościele. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Jest to fragment wspomnień z młodości księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, który opisuje swoje pierwsze wrażenia po wyjeździe do Petersburga w maju 1795 r. Tłumaczy w nim powody dla, których wraz z bratem znaleźli się w stolicy Rosji, a także prezentuje postawę Rosjan wobec nich w pierwszych chwilach po przybyciu. Pamiętnik wpierw został opublikowany we Francji i Wielkiej Brytanii,a następnie po polsku w Galicji na początku XX w.
Józef Oleszkiewicz, Portret Adama Jerzego Czartoryskiego. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Podpisanie w 1764 r. Articuli Pactorum Conventorum zobowiązało króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do zbudowania mostu na Wiśle. Obiekt powstał, ale już po koronacji został rozebrany. Z powodu niskiego budżetu przez 9 lat król nie mógł dotrzymać obietnicy, dlatego też w 1775 r. wyraził zgodę aby Adam Poniński sfinansował budowę z własnych środków. W zamian za to przez 10 lat całkowita kwota myta mostowego trafiała do kieszeni marszałka. Prezentowane źródło dotyczy właśnie warunków realizowania tego przedsięwzięcia.
Karol Alberti, Most Ponińskiego. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
-
Kampania smoleńska 1633-1634 była kluczowym epizodem wojny smoleńskiej między Rzecząpospolitą Obojga Narodów a Carstwem Rosyjskim. W 1632 roku, korzystając z trudnej sytuacji wewnętrznej w Polsce po śmierci króla Zygmunta III Wazy, Rosjanie pod wodzą Michaiła Szeina rozpoczęli oblężenie Smoleńska, strategicznie ważnego miasta na pograniczu. Oblężenie trwało od października 1632 do października 1633 roku. W międzyczasie na tron polski wstąpił Władysław IV Waza, który zorganizował odsiecz dla oblężonego miasta. Fragment pamiętnika Albrechta Radziwiłła opisuje kluczowy dla tej kampanii dzień.
Wilhelm Hondius, Oblężenie Smoleńska. Domena publiczna via Wikimedia Cammons. -
-
Pod koniec XVI wieku kaznodzieje często krytykowali karnawał jako czas moralnego upadku i nadmiernych, niemoralnych zachowań. Uważali, że święto to sprzyjało pijaństwu, nieumiarkowanemu jedzeniu, hulaszczemu trybowi życia i zaniedbywaniu obowiązków religijnych i społecznych. Kaznodzieje wykorzystywali kazania, aby przestrzegać wiernych przed konsekwencjami takiego postępowania, przedstawiając karnawał jako przejaw diabelskich wpływów i fałszywej pobożności. Krytyka karnawału często miała charakter moralizatorski i była pełna ironii. Wielu duchownych dążyło do oczyszczenia Kościoła i społeczeństwa z tego, co uważali za przejawy zepsucia i niemoralności. W efekcie ich krytyka karnawału miała na celu promowanie bardziej umiarkowanych, pobożnych i moralnych postaw wśród wiernych. Fragment kazania Grzegorza z Żarnowca ukazuje właśnie takie podejście kleru do zabaw karnawałowych.
Pieter Brueghel Starszy, Walka pomiędzy Karnawałem a Wielkim Postem. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
W XVII wieku Europa zmagała się z licznymi konfliktami zbrojnymi. Rzeczpospolita Obojga Narodów, jako jeden z kluczowych graczy na scenie europejskiej, musiała dostosować swoje metody wojskowe do zmieniających się warunków. Wzrost znaczenia taktyki i strategii wojskowej wymagał odpowiedniego szkolenia żołnierzy. Taki projekt przedstawił na sejmie warszawskim w 1611 r. Bartłomiej Nowodworski.
Bartłomiej Nowodworski. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
-
Dworzanin Polski autorstwa Łukasza Górnickiego jest tzw. zwierciadłem, czyli gatunkiem literackim, którego zadaniem była prezentacja wybranego wzoru osobowego. W tym przypadku autor prezentuje jaki powinien być polski dworzanin. W niżej prezentowanym tekście źródłowym, będącym fragmentem Dworzanina Polskiego, autor opisuje w jaki sposób powinien zachować się dworzanin w czasie wojny, a także jakie cechy powinien prezentować sobą.
Jan Matejko, Magnaci w latach 1576-1586. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Poloneutichia autorstwa Andrzeja Lubienieckiego, ariańskiego historyka, jest kroniką historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem lat 1506-1616, skupiająca się na panowaniu Zygmunta II Augusta, Stefana Batorego oraz Zygmunta III Wazy. Pełna nazwa kroniki brzmi Poloneutichia abo Królestwa Polskiego szczęście, a przy tym i W. Księstwa Litewskiego. A potem tegoż szwankowanie w roku 1612 i 1613. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem kroniki, w którym autor pisze o momencie nominowania Stefana Batorego na króla Polski
Marcin Kober, Portret Stefana Batorego z 1586 roku. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Relacya o Polsce z roku 1575, przez posła Weneckiego, Hieronima Lippomano- jest relacją i opisem sytuacji panującej w Polsce końca XVI wieku, spisaną przez weneckiego posła. Zawiera w nich opisy ziem Rzeczypospolitej, ich charakterystykę, jak również ludność je zamieszkującą. Lippomano wspominał również o władzy, jak również i o szlachcie. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem owej relacji, w której poseł wenecki charakteryzuje Polaków, szlachtę, jak również wspomina o języku, jakiego Polacy na co dzień używają.
Kajetan Wincenty Kielisiński, Ubogi szlachcic z XVII w. Biblioteka Narodowa, sygn. G.1635/Sz -
Dyariusz negocyacyi o pokój między Moskwą a Polską zawarty w Kiwerowej Horee dnia 15 stycznie 1582 roku, przez Antoniego Possewina spisany, a z dzieła jego Moscovia et alia opera w Kolonii roku 1587 drukowanego wyjęty - jest to fragment dłuższego tekstu, dotyczącego działań i historii Rosji w drugiej połowie XVI wieku. Niżej prezentowany tekst źródłowy zawiera opis negocjacji pokoju pomiędzy Polską i Rosją, który później znany będzie jako pokój w Jamie Zapolskim.
Jan Matejko, Stefan Batory pod Pskowem. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Wspomnienia z Polski, autorstwa Nathaniela Wiliama Wraxalla, są relacją i pamiętnikiem z pobytu w Warszawie, Dreźnie, Berlinie i Wiedniu w latach 1777 - 1779, który zawiera opis ówczesnej sytuacji w Rzeczypospolitej - nie tylko społecznej i politycznej, ale również gospodarczej. Niżej prezentowane teksty źródłowe są fragmentami Wspomnień, w których autor charakteryzuje króla polskiego, Stanisława Augusta Poniatowskiego, jak również daje szczegółowy opis ówczesnego Krakowa.
Nathaniel William Wraxall. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Pierwszy Uniwersał - Ustanowienie Komisji nad Edukacją młodzi narodowej szlacheckiej dozór mającej jest to ustawa, powołująca do życia Komisję Edukacji Narodowej, która miała za zadanie nadzorować edukację w Rzeczypospolitej. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem tej ustawy, w której znajdują się powody powołania rzeczonej Komisji, jak również wymienieni zostali ludzie za nią odpowiedzialni i nią zarządzający.
Franciszek Smuglewicz, Ignacy Jakub Massalski. Domena publiczna via Wikimedia Cammons. -
Wiadomość o zwycięztwie odniesionem nad Szwedami pod Warką dnia 7 kwietnia 1656 roku, z pisemka drukowanego w Rzymie - tłumaczenie krótkiej broszury z języka włoskiego, wydanej w Rzymie, która dotyczyła rządów Jana Kazimierza oraz bitwy ze Szwedami. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem relacji z bitwy pod Warką, w którym opisane są, pokrótce, kolejne działania w trakcie bitwy.
Franciszek Smuglewicz, Bitwa pod Warką. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Kronika Polska, Litewska, Żmódzka i Wszystkiej Rusi - kronika autorstwa Macieja Stryjkowskiego, w której autor opisuje okres historii wymienionych wyżej krajów od roku 1329, kończy zaś na roku 1581. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem Kroniki, w którym autor opisuje przebieg oraz następstwa bitwy pod Orszą.
Bitwa pod Orszą. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Anonima listów kilka. Część I, o podźwignieniu sił krajowych- to listy pisane przez Hugona Kołłątaja, które ukazały się w latach 1788-1789 w trzech częściach. Zawarł on w nich swoje poglądy i spojrzenie na sytuację Rzeczypospolitej. Wyrażał w nich również nadzieję na dokonanie serii refom, które zwał „Małą Rewolucją”. Niżej prezentowany tekst źródłowy jest fragmentem pierwszej części Listów, w którym autor charakteryzuje naród polski oraz wymienia przyczyny problemów, jakie pod koniec XVIII wieku toczyły Rzeczpospolitą.
Józef Peszka, Hugo Kołłątaj. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Przestępstwo podpalenia traktowano niezwykle poważnie, ponieważ stanowiło zagrożenie nie tylko dla majątku prywatnego, ale również dla całych społeczności. Kary za podpalenie były surowe, zazwyczaj obejmowały karę śmierci, ponieważ podpalenie uznawano za szczególnie groźny występek. W procesach o podpalenie dużą rolę odgrywały przyznanie się oskarżonego oraz świadectwa społeczności. Oskarżeni, którzy przyznawali się do winy, mogli liczyć na łagodniejsze wyroki, co pokazuje przykład Teresy Kąckiej z 1689 r. Choć przyznała się do winy i początkowo została skazana na śmierć, interwencje duchownych i mieszkańców miasta pozwoliły jej uniknąć egzekucji poprzez ścięcie. Zamiast tego nakazano jej ślub z osobą, która się za nią wstawiła. Ten przykład pokazuje, że sądownictwo w XVII-wiecznej Polsce łączyło surowość prawa z możliwością łaski, szczególnie gdy interweniowały instytucje duchowne lub wpływowe osoby.
Franciszek Kostrzewski, Pożar wsi. Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
Fragment relacji Huberta Vautrina „Obserwator w Polsce” z opisem chorób i dolegliwości występujących na wsi polskiej, w tym kołtuna. Autor zwraca też uwagę na możliwe przyczyny ich występowania.
Thomasa Salmona „Lo stato presente di tutti paesi, e popoli del mondo, naturale, politico, e morale", Wenecja 1739, t. 7.; Biblioteka Narodowa.
-
List króla Zygmunta Augusta z 1570 r. skierowany do leśniczego bielskiego Stanisława Trojanowskiego, w którym informuje go nadaniu włóki pola z prawem do założenia karczmy w Kuraszewie dla Marynki, karlicy będącej na dworze jego siostry Anny.
Jan Feliks Piwarski, Karczma "Ostatni grosz". Domena publiczna via Wikimedia Cammons.
-
-
-
-
-